პროექტის სახელწოდება: ისტორიული ძეგლი,,მგელციხე’’
პროექტის მთავარი იდეა:რაიონის ისტორიული ციხის ჩვენება და მისი გეოგრაფიული მდებარეობის გაცნობა.
პროექტის აქტუალობა:ისტორიული ძეგლის ჩვენებით მიღებული ცოდნის შედარება სხვა ისტორიულ ძეგლებთან. ისტორიული ძეგლის წყაროების მოძებნა.
პროექტის მიზანი:
1)ისტორიული ძეგლის ჩვენებით მიღებული შთაბეჭდილებების ფურცელზე გადატანა,ასევე ფოტო მასალის შეგროვება.
2)დისკუსიის გამართვა მოსწავლეთა შორის.
3)მოსწავლეთა უფრო უკეთ დაახლოება.
4)მშობლების ჩართულობა სასწავლო პროცესში.
5)ინტერპერსონალური თვისებების ჩამოყალიბება.
მოსწავლეთა ასაკი:10 წელი.
პროექტის ხანგრძლიობა 2დღე.
მოსალოდნელი შედეგები:ისტორიული ძეგლის ჩვენებით მიღებული შთაბეჭდილებების შედარება სხვა ისტორიულ ძეგლებთან. დისკუსიის უნარ–ჩვევების ჩამოყალიბება.
მონაწილეთა ასაკი: 10 წელი.
პროექტის ხანგრძლივობა: 2 დღე.
მოსალოდნელი შედეგები: მე–9 საუკუნის ძეგლის ჩვენებით მიღებული შთაბეჭდილებების შედარება სხვა ისტორიულ ძეგლებთან.ძეგლის ფოტომასალის პრეზენტაცია. შთაბეჭდილებების ფურცელზე გადატანა.
საგნობრივ ჯგუფებთან კავშირი: კავშირშია ისტორიის, ხელოვნების გაკვეთილებთან.
პროექტის მსვლელობა:პროექტის გაცნობა.დროის დანიშვნა. მომზადება ვიდეო და ფოტო აპარატით. ჩაცმულობაზე ზრუნვა.
პროექტის ხელმღვანელი: ნარგიზა ცინაძე.
ელ.ფოსტა:
შეფასების სქემა
| კრიტერიუმები | ჩათვლა | წარჩინებული ჩათვლა |
| გაკვეთილში ჩართულობა | მეტ–ნაკლებად მოწესრიგებულია. უჭირს საკუთარი აზრის ჩამოყალიბება. | სრულყოფილად ფლობს თემას შეუძლია საკუთარი აზრის მკაფიოდ ჩამოყალიბება. აქტიურად არის გაკვეთილში ჩართული. |
| საშინაო დავალება | მეტ–ნაკლებად აქვს შესრულებული | სრულყოფილად აქვს შესრულებული. აზრი თანმიმდევრულად აქვს დალაგებული |
| პრეზენტაციის უნარი | სრულყოფილად ვერ ფლობს ფაქტებს და არგუმენტებს საუბრობს ნელა. ვერ იცავს დროის ლიმიტს. | მსჯელობს გარკვევით და ამომწურავად. მოყავს ფაქტები და არგუმენტები. მეტყველებს თანმიმდევრულად. იცავს დროის ლიმიტს. |
| გაკვეთილის ავტორი | ნარგიზა ცინაძე |
| გაკვეთილის თემა | გეომეტრიული ფიგურა პირამიდა |
| სწავლების საფეხური | I საფეხური. III კლასი |
| მოსწავლეთა რაოდენობა | 16 მოსწავლე |
| გაკვეთილის მიზნები | გეომეტრიული ფიგურის ამოცნობა ღწერის უნარი განვითარება |
| მისაღწევი შედეგები | მოსწავლეებმა შეძლონ პირამიდის ამოცნობა და დახასიათება და პირამიდის მოდელის შექმნა |
თანმიმდევრობა და დრო
გაკვეთილის მსვლელობა
აქტივობა I
